Kolejny etap komputeryzacji bibliotek:
W Bibliotece Gminnej jak i Filii Bibliotecznej w Dębinie, został już zakończony proces tworzenia elektronicznej bazy książek. Jak ona wygląda, możecie już obejrzeć w sieci, klikając na zamieszczony link do katalogu on-line. Na razie nie będzie możliwości rezerwowania nowości i przesuwania terminów zwrotu książek. Te usługi będą dostępne dopiero po wdrożeniu elektronicznego wypożyczania książek, które planujemy powoli wprowadzać od przyszłego roku.
_____________________________________________________________________________
( 19 września ) gościem będzie Pani Krystyna Janda.Po wykładzie istnieje możliwość zadawania pytań za pośrednictwem Czatu.
Zapraszam wszystkich do poznawania pasji innych ludzi znanych z radia i telewizji i spotkania integracyjnego przy herbacie i kawie w Bibliotece.
_____________________________________________________________________________
Dnia 6 czerwca 2013 roku gościliśmy u nas grupę bibliotekarzy powiatu lubelskiego. „Dzień Bibliotekarza” obchodzony w Roku Powstania Styczniowego, wypełniony był treściami historycznymi. Zadecydowało o tym położenia naszej gminy w sąsiedztwie miejscowości Batorz, gdzie we wrześniu 1963r. została stoczona bitwa, w której zginął dowódca, pułkownik Marcin Lelewel – Borelowski wraz ze swoim szefem sztabu majorem Wallischem. Bibliotekarze odwiedzili groby powstańców, zapalając symboliczne znicze. Później grupa odwiedziła gościnną Bibliotekę Gminną i zwiedziła Muzeum Wiejskie , gdzie przewodnikiem był jego twórca – Waldemar Latos. W samo południe odbyło się otwarcie wystawy „Powstanie Styczniowe 1963” przygotowanej przez Bibliotekę Powiatową w Lublinie. Wykład na temat przebiegu walk powstańczych na lubelszczyźnie, wygłosił dr Zdzisław Bieleń, autor wielu opracowań na ten temat.
Spotkanie zakończyło się imprezą integracyjną w urokliwym Gospodarstwie Agroturystycznym „Dębina”.
_____________________________________________________________________________
WYSTAWA „GMINA ZAKRZEW W ALBUMIE MOJEGO DZIADKA” UDOSTĘPNIONA DLA ZWIEDZAJĄCYCH
Były nieoczekiwane spotkania po latach dawnych działaczy młodzieżowych, wspomnienia, refleksje i opowieści .Najwięcej emocji wzbudzały chyba zdjęcia szkolne ale także i inne tablice były przez długi czas oblegane… Niektórym ze wzruszenia zakręciła się łza w oku, że wielu osób nie ma wśród nas a zatrzymane w kadrze wydarzenia już nigdy nie powrócą.
Wystawę można oglądać każdego dnia w godzinach pracy Urzędu Gminy i Biblioteki.
_____________________________________________________________________________
LOKALNEJ GRUPY DZIŁANIA „KRAINA WOKÓŁ LUBLINA”
Trwa do 10 marca 2013 roku
Zapraszamy miłośników tradycji do udziału w konkursie literackim, mającym na celu zachowanie tradycji lubelskiej wsi.
Dorosłych mieszkańców obszaru LGD „Kraina wokół Lublina”.
Zapraszamy do napisania pracy: „Nasze tradycje, obrzędy i obyczaje”.
Uczniów szkół podstawowych klas IV – VI oraz uczniów gimnazjów
Zachęcamy do napisana prac „Moja miejscowość w dawnych opowieściach”
Prace na konkurs można składać do 10 marca 2013 roku w biurze LGD „Kraina wokół Lublina” w Lublinie, przy ul. Narutowicza 37/5
Wraz z pracą konkursową Uczestnicy Konkursu zobowiązani są do złożenia „Formularza zgłoszeniowego”.
Rozstrzygnięcie konkursów nastąpi do dnia 31 marca 2013 roku. W kwietniu
Gorąco zachęcamy do udziału w konkursach. Zebrane prace mogą zaowocować ciekawym wydawnictwem wzbogacającym dorobek etnograficzny dotyczący naszego obszaru, a na zwycięzców czekają interesujące nagrody.
Konkursy będą miały uroczysty finał – planuje się organizację imprez towarzyszących. Dla młodszych uczestników – występ teatru dla dzieci, dla dorosłych – przegląd zespołów obrzędowych i uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom.
Szczegółowe informacje wraz z regulaminem konkursu i kartą zgłoszeniową można znaleźć na stronie internetowej www.krainawokollublina.pl w zakładce „aktualności”.
_____________________________________________________________________________
Warsztaty okołofotograficzne
W pierwszym dniu uczestnicy tworzyli mapę swoich miejscowości a następnie wykonywali portrety za pomocą aparatu INSTAX a także kolaże z wydrukowanych portretów .
Drugi dzień był najbardziej twórczy, gdyż młodzież pracowała z wykonaną przez siebie kamerą LUCIDA /z lusterkiem / a następnie z kamerą OBSCURA wykonaną ze zwykłej metalowej puszki. Niektóre obiekty sfotografowane w ten sposób to prawdziwa fotografia otworkowa.
Kolejny dzień przebiegł na wykonywaniu ćwiczeń będących wstępem do animacji aby w czwartek nakręcić film: „UFO W GMINIE”
W piątek już ostatnie nasze spotkanie. Zapraszamy wszystkich na wernisaż fotografii otworkowej wykonanej przez uczestników spotkania oraz na projekcję filmu animowanego: „UFO w gminie”
Spotkanie odbędzie się dn.22 lutego 2013 r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy o godz.13